Sa oled siin

Aas: Kaubanduskeskused võiks mai esimeses pooles piiratud tingimustel avada

22.04.2020
Kaubanduskeskustes tuleb ka avamise korral järgida Terviseameti soovitusi ning minimeerida nakkusoht.
Kaubanduskeskustes tuleb ka avamise korral järgida Terviseameti soovitusi ning minimeerida nakkusoht.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tegi valitsusele ettepaneku avada kaubanduskeskused mai esimeses pooles piiratud tingimustel. Keskustes tuleb endiselt järgida 2+2 reeglit ning tagada töötajate ja klientide ohutus.

„Koroonaviiruse leviku peatamiseks otsustasime ühe abinõuna sulgeda märtsi lõpus kõik kaubanduskeskused. Nüüd näeme, et kehtestatud piirangud on mõjunud ning uute nakatanute ja viiruse tõttu hospitaliseeritud inimeste arv on stabiliseerunud,“ selgitas majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Aasa sõnul on valitsus pannud kokku teekaardi, mille järgi alustada kriisiolukorrast väljumist, kuid selle kaardi realiseerumine sõltub suuresti tervisenäitajaid puudutavatest mõõdikutest. „See kõik on meie endi kätes - kui haigestunute arv ei kasva ja inimesed jätkavad käitumisjuhiste järgimist, siis saame sammhaaval piiranguid vähendama hakata. Oluline on, et kaubanduskeskustes käimine oleks nende avamise korral turvaline ja nakkusoht viidud miinimumini, et vältida viiruspuhangut keskuste avamise järgselt,“ rõhutas Aas.

„Jaekaubanduses töötab üle 50 tuhande inimese ja keskuste avamine mõjuks positiivselt ka tööturule,“ tõi minister välja.

Kaubanduskeskustes oleks Aasa ettepaneku kohaselt lubatud avada kõik kauplused ja teeninduspunktid (nt juuksur, kingaparandus, võtmeäri jms) ja ka restoranid ja toitlustusasutused, kes peavad järgima Terviseameti juhiseid. Kaubanduskeskustes asuvad laste ja täiskasvanute meelelahutuslikud ajaveetmise kohad jäävad endiselt suletuks.

Kaubanduskeskustes on ka avamisjärgselt kohustuslik järgida Terviseameti soovitusi: kõigis kauplustes ja teeninduspunktides tuleb järgida 2+2 reeglit. Poes viibivate inimeste arvu tuleb piirata selliselt, et oleks võimalik järgida 2m nõuet. Kauplustes tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu nii klientidele kui töötajatele ning ruume tuleb korrapäraselt tuulutada ja desinfitseerida. Haigussümptomitega külastajad ja töötajad peavad püsima kodus. Jätkuvalt on soovitatud oma ostud eelnevalt läbi mõelda, et poes saaks viibida võimalikult lühikest aega.

Lisaks on arutatud täiendava nõude kehtestamist, et kaupluste külastamine oleks lubatud vaid kaetud nina ja suuga (nt maskid, visiirid, sall vms). Täpsemad juhised kauplejatele töötavad välja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koos Terviseameti ja Sotsiaalministeeriumiga.

Aasa sõnul jääb kehtima ka senine soovitus seoses sooduskampaaniatega. „Kuigi keskused on avatud, ei tohiks sinna allahindluskampaaniatega suuri inimmasse meelitada. Soovitan jätkata kampaaniatega e-poodides, mis on ohutum nii inimestele enda tervisele kui ka teistele,“ lõpetas Aas.

Veel uudiseid samal teemal

Majandusministeeriumi eesmärk on järgmiseid kriisi leevendavaid tegevusi planeerides veelgi rohkem ettevõtjatega koostööd teha, et eemaldada võimalikud kitsaskohad tänastes ja tulevastes kriisimeetmetes.
31.07.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

MKM kriisimeetmete töörühm valmistub võimalikuks teiseks laineks

Sel nädalal kogunes esimest korda väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi kokku kutsutud majanduse kriisimeetmete töörühm, mis analüüsis tänaste majandusmeetmete efektiivsust ettevõtjate jaoks ning teeb ettepanekuid tulevaste kriisimeetmete osas.

Foto: Rasmus Jurkatam/Toolbox Estonia
13.07.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Veebipõhised vahendusteenused peavad ärikasutajatele tagama selgemad kasutustingimused

Alates 12. juulist on Eestis otsekohalduv Euroopa Liidu määrus, mis aitab vahendusteenuste ärikasutajatele tagada läbipaistvamad ja õiglasemad kasutustingimused.