Sa oled siin

Korduma Kippuvad Küsimused koroonaviirusega seoses

Üldine ühistransport

 

1. Kas ühistranspordi mahud võivad väheneda?
 

2. Kuidas peaksin ühistranspordis käituma?
 

3. Kas peaksin siis võtma takso?
 

4. Kuidas saan arstile minna?
 

5. Kasutan ühistransporti poes käimiseks, mida peaksin nüüd tegema?
 

6. Ühistranspordivahendi juht köhis ja tundus haige, mis toimub?

 


 

Bussid
 

7. Mõned bussijuhid on juba öelnud, et kuna nii vähe inimesi meiega sõidab, pannakse varsti liin kinni. Kuidas ma siis edaspidi liigelda saan, kui buss on mu ainuke transpordiviis?
 

8. Tallinnas on sisenemine bussidesse, trammidesse ja trollidesse esiuksest keelatud ning pileteid osta ei saa. Miks üle-eestiliselt seda pole?
 

9. Kas ma võin endiselt bussiga sõita vajadusel välismaale?
 

10. Mida teevad kommertsliinid?


 

Rongid
 

11. Kas rongid sõidavad tavapäraselt edasi?
 

12. Kuidas peaksin rongis käituma?
 

13. Kui bussides keelati piletimüük, mida pean tegema rongis, seal ju piletimüüja käib iga inimese juures?


 

Lennundus ja merendus
 

14. Millistele Eesti suursaartele võib reisida?


 

Turism ja reisimine
 

15. Kui reisi sihtkohariigi või transiitriigi piirid on suletud, siis kuidas saan oma kliendid sealt ära tuua?
 

16. Kes hüvitab ettevõtjale inimese reisi katkestamisega seotud kulud ja võimalikud nõuded?
 

17. Mu lend tühistati, mis on mu õigused?
 

18. Mul on juba ostetud reis ja lennupiletid välismaale. Ettevõte neid hüvitada ei taha, kust saan edasist abi küsimuse lahendamiseks?


 

Side ja infoühiskonna teenused
 

19. Kas sideteenused (telefon, internet) jätkuvad?

 

20. Kas riigi IT-taristu ja andmesidevõrk peab vastu nt kaugtööst tulenevale suurenenud koormusele? St nt kaugtöökeskkondade kasutamine, andmemahukate videokonverentside pidamine, arvutimängud, videostriimingu keskkondade suurenenud kasutus jms.

 

21. Kui väga palju inimesi kodutööle jääb, siis kuidas on tagatud riigiteenuste toimimine?

 

22. Kas laialdane koroona-teemaliste petu- ja õngitsuskirjade levik võib endaga kaasa tuua laiaulatuslikuma küberprobleemi?


 

Energiavarud
 

23. Kas elekter ja soojus jõuab inimesteni?
 

24. Kas kütust jätkub?


 

Majandus ja ettevõtlus
 

25. Millised sektorid on täna kõige enam hädas?
 

26. Kuidas riik aitab ettevõtetel kriisiga toime tulla?
 

27. Kui palju surutisest väljatulek maksab?
 

28. Mida pangad teha plaanivad ja kuidas aitavad hädas olevaid ettevõtteid?
 

29. Kuidas lahendab riik olukorra, kui ettevõttel ei ole võimalik töötajatele palka maksta?

 

30. Räägitakse, et riik plaanib ettevõtteid toetada ka pikaajalise abipaketi kaudu. Mida see endast täpset kujutab?

 

31. Eesti kehtestas piirikontroll. Kuidas see mõjub kaubandusele?

 

32. Kolmapäeval arutas Töötukassa nõukogu abinõusid, et ära hoida suuremahuline koondamine raskustesse sattunud ettevõtetes. Milles kokkuleppele jõuti?

 

33. Soome sulges oma riigipiiri. Kas kaubaveol kehtib juhile kohustus viibida karantiinis 14 päeva Soome poolel ja 14 päeva Eesti poolel?

 

34. Kas minu ettevõte peab maksuvõlgadelt intressi tasuma?

 

Vastused

 

Üldine ühistransport

 

1. Kas ühistranspordi mahud võivad väheneda?

Kuna inimeste liikumine väheneb, siis suure tõenäosusega vähenevad ka ühistranspordi mahud. Aga kindlasti tagatakse inimestele liikumine, lihtsalt sagedus võib väheneda.

2. Kuidas peaksin ühistranspordis käituma?

Võimalusel hoidu ühistranspordist ja püsi kodus. Kui mingil põhjusel pead kuskil ilmtingimata käima, siis vali liiklemiseks meetod, kus puutud kokku võimalikult väheste inimestega. Kõige paremini saad enda keskkonda kontrollida, kui liikled nt jalgsi v kui ilmastikuolud seda lubavad, jalgrattaga.

Kui tõesti pead ühistransporti kasutama, siis jälgi, et sa ei aevasta ega köhi kellegi peale. Ühtlasi proovi vältida olukorda, kus puutud palja käega käsipuud või puudutad mõnda muud pinda ühistranspordis. Lisaks kui võtad istet, proovi istuda võimalusel hajutatult. Eesmärk on minimeerida potentsiaalsete pisikute levikut. Kuigi sa pole enda teada koroonaviirusesse nakatunud, ei maksa riskida teiste tervisega.

Hoidu enda näo puudutamisest ning desinfitseeri enda käed pärast ühistranspordi kasutamist võimalikult kiiresti.

3. Kas peaksin siis võtma takso?

Jah, takso on üks võimalus. Kui vähegi võimalik, uuri taksojuhilt juba enne taksosse istumist, kas ta on ka desovahenditega autot puhastanud ja ka sõitude vahel autot tuulutanud. Anna ka taksojuhile sõidu lõppedes märku, et pärast sinu sõitu puhastaks ta auto sisemised pinnad ja tuulutaks.

4. Kuidas saan arstile minna?

Enne arstile minekut kaalu, kas seda visiiti ei saaks edasi lükata. Kui on vaja erakorralist arstiabi, kutsu endale kiirabi.
Täpsemad nõuanded võta enda perearstilt telefoni teel. Kui oled vanemas eas inimene, oled ka koroonaviiruse mõttes riskigrupp. Retseptiravimite väljavõtmiseks püsi kodus ning palu enda pereliikmel need apteegist võtta, ta vajab selleks sinu isikukoodi. Kui ta tuleb ravimeid üle andma, leppige kokku, et ta enne üleandmist desinfitseerib omakorda ravimi pakendi või kilekoti, millega ta asjad sulle jätab. Üleandmine korraldage nii, et pereliige jätab ravimi kas sulle ukse taha või nt postkasti, et minimeerida võimalikku kokkupuudet pisikutega.

5. Kasutan ühistransporti poes käimiseks, mida peaksin nüüd tegema?

Kui võimalik, tee endale hädavajalikest asjades nimekiri ning lepi enda lähikondlastega kokku, et see, kellel on auto, ostab ka sulle vajalikud asjad. Kui tuttavate seas pole kedagi, kes saaks sinu eest poes käia ja ühistranspordi kasutamine on möödapääsmatu, siis jälgi, et sa ei aevasta ega köhi kellegi peale. Ühtlasi proovi vältida olukorda, kus puutud palja käega käsipuud või puudutad mõnda muud pinda ühistranspordis. Eesmärk on minimeerida potentsiaalsete pisikute levikut. Kuigi sa pole enda teada koroonaviirusesse nakatunud, ei maksa riskida teiste tervisega. Hoidu enda näo puudutamisest ning desinfitseeri enda käed pärast ühistranspordi kasutamist võimalikult kiiresti.

6. Ühistranspordivahendi juht köhis ja tundus haige, mis toimub?

Köhimine ja nn haiglaslik väljanägemine ei tähenda kohe, et ühistranspordivahendi juhil on koroonaviirus. Ettevaatusabinõuna hoidu võimalusel juhi lähedale minemisest, ära puuduta pindu, ära katsu enda nägu ning pärast reisi pese või desinfitseeri enda käed. Kui tõesti arvad, et bussijuht võib olla tõbine, siis helista ka bussifirmale ning teavita neid mis liinil ja mis kellaajal te nn võimalikku haigestunud bussijuhti nägite.


 

Bussid

 

7. Mõned bussijuhid on juba öelnud, et kuna nii vähe inimesi meiega sõidab, pannakse varsti liin kinni. Kuidas ma siis edaspidi liigelda saan, kui buss on mu ainuke transpordiviis?
 
Kui eriolukorra tõttu väheneb oluliselt busside täituvus ning kommertsliine teenindavate vedajate majandustegevus on ohustatud, on Maanteeametil õigus vedaja taotluse alusel tavapärasest lühema etteteatamisajaga muuta liiniloa tingimusi, sh eriolukorra kehtivuse ajal vähendada veomahte. Sõiduplaani muutustest kindlasti teavitatakse ka avalikkust meedia vahendusel.

Juhul kui kommertsvedude vähenemise tõttu ei ole tagatud inimestele mõistlikud liikumisvõimalused, on Maanteeametil õigus panna vedajatele avaliku teenindamise kohustus ning sõlmida vastavad otselepingud, mille alusel vedajatele hüvitatakse kaasnevad kulutused. Sõlmitavad otselepingud on tähtajalised, kuid mitte pikemad kui kehtestatud eriolukorrast tulenev vajadus.

8. Tallinnas on sisenemine bussidesse, trammidesse ja trollidesse esiuksest keelatud ning pileteid osta ei saa. Miks üle-eestiliselt seda pole?

Avalikel maakonnaliinidel bussijuhtide tervise kaitsmiseks ja võimaliku viiruse leviku piiramiseks tuleb inimestel eriolukorra kehtimise ajal siseneda kas keskmisest või tagumisest bussiuksest kui bussil on vastav uste arv. Ühtlasi ei pea inimesed valideerima sõiduõigust. Lisaks on ajutiselt peatatud piletimüük nendes maakondades, kus hetkel neid müüakse.

9.Kas ma võin endiselt bussiga sõita vajadusel välismaale?

Soovitame tungivalt välismaale mitte minna. Kui välismaale minek on millegipärast hädavajalik, siis arvesta, et bussiga välismaale reisides pead olema võõraste inimestega samas suletud ruumis mitmeid tunde, mis tähendab, et piisknakkuse levikuks läbi õhu tekivad soodsad tingimused.

Kui naasete riiki, siis alates 17.03 peavad kõik Eestisse tulijad jääma isolatsiooni, st Eestisse saabumisest 14 kalendripäeva jooksul püsima sisenemisel täidetud tervisedeklaratsioonis märgitud elukohas. Soovitame kiirelt tagasi pöörduda nendel reisil olevatel inimestel, kes soovivad seda teha või peavad seda tegema. Hiljem ei pruugi see olla enam võimalik, kuna olukord muutub kiiresti.
Kui olete veendunud, et saate kriisperioodil välismaal hakkama, siis järgige kohalike ametivõimude juhiseid. Kindlasti jälgige oma viisa või muu riigis viibimise aluse kehtivusaega.

Juhul, kui asukohariik on sulgenud piirid ja/või ei toimi rahvusvaheline transport, võtke ühendust välisministeeriumiga e-posti aadressil konsul [at] mfa.ee, (lisage oma isikuandmed ja probleemi kirjeldus) või Eesti saatkonnaga, et saaksime teid edasi juhendada.

10. Mida teevad kommertsliinid?

Kommertsliinidel kehtivad vedajate poolt kehtestatud piletimüügi ja bussidesse sisenemise tingimused. Nendeni on riigipoolsed soovitused ja piirangud jõudnud, nende täpsete tegevuste kohta saate infot otse ettevõttelt.


 

Rongid

 

11. Kas rongid sõidavad tavapäraselt edasi?

Elroni rongide sisemust puhastatakse igapäevaselt, sealhulgas pööratakse jätkuvalt erilist tähelepanu erinevatele kontaktpindadele, et vähendada potentsiaalset piisknakkuse levikut. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium otsustab olukorra arenemisel reisirongi sõiduplaanide muutmise vajadus ning võimaldab piletimüügi rongisalongis vajadusel ilma klienditeenindajata.

12. Kuidas peaksin rongis käituma?

Võimalusel hoidu ühistranspordist ja püsi kodus. Kui mingil põhjusel pead kuskil ilmtingimata käima, siis vali liiklemiseks meetod, kus puutud kokku võimalikult väheste inimestega. Kõige paremini saad enda keskkonda kontrollida, kui liikled nt jalgsi või kui ilmastikuolud seda lubavad, jalgrattaga.

Kui tõesti pead ühistransporti kasutama, siis jälgi, et sa ei aevasta ega köhi kellegi peale. Ühtlasi proovi vältida olukorda, kus puutud palja käega käsipuud või puudutad mõnda muud pinda ühistranspordis. Lisaks kui võtad istet, proovi istuda võimalusel hajutatult. Eesmärk on minimeerida potentsiaalsete pisikute levikut. Kuigi sa pole enda teada koroonaviirusesse nakatunud, ei maksa riskida teiste tervisega. Hoidu enda näo puudutamisest ning desinfitseeri enda käed pärast ühistranspordi kasutamist võimalikult kiiresti.

13. Kui bussides keelati piletimüük, mida pean tegema rongis, seal ju piletimüüja käib iga inimese juures?

Kõik Elroni klienditeenindajad kasutavad regulaarselt käte desinfitseerimisvahendit, et vältida piisknakkust ning selle võimalikku edasikandmist.


 

Lennundus ja merendus

 

14. Millistele Eesti suursaartele võib tänase seisuga reisida?

Kaitsmaks saarte elanikke koroonaviiruse eest, kehtivad Hiiumaa, Saaremaa, Muhumaa, Vormsi, Kihnu ja Ruhnu saartele liikumispiirangud. Sinna territooriumidele on lubatud reisida üksnes saartel alalist elukohta omavatel inimestel. Teised inimesed piirkonda minna ei tohi. Seal praegu viibijad saavad koju pöörduda. Liikumispiirangute väljakuulutamisel saartel toetus eriolukorra juht ka sealsete omavalitsuste soovile.

Piirang ei kohandu kaubaveole ja elutähtsate teenuste osutamisele. Lähikontakti vältimiseks peavad reisijad jääma parvlaeva lahtisel autotekil autosse või bussi Saarte elanikud saavad vajaliku lisainformatsiooni enda kohaliku omavalitsuse infokanalitest. Piirang kehtib kuni korralduse muutmiseni, piirangute pikendamise vajadust hinnatakse iga kahe nädala järel.


 

Turism ja reisimine

 

 15. Kui reisi sihtkohariigi või transiitriigi piirid on suletud, siis kuidas saan oma kliendid sealt ära tuua?

Kui pakettreisil olev reisija on jäänud välismaale „lõksu“, on võlaõigusseaduse §-st 8781 tulenevalt reisikorraldaja kohustuseks anda raskustesse sattunud reisijale viivitamata abi, eelkõige asjakohast teavet tervishoiuteenuste, kohalike ametiasutuste ja konsulaarabi kohta, samuti aidata reisijat sidepidamisel ja alternatiivsete reisivõimaluste leidmisel. Tulenevalt VÕS § 875 lg 4, kui vältimatute ja erakorraliste asjaolude tõttu ei ole pakettreisilepingus kokkulepitud viisil võimalik korraldada reisija tagasireisi, kannab reisikorraldaja kulud vajalikule majutusele.

Mitmel juhul on ka piiride sulgudes lubatud inimestel koju pöörduda, kuid juba reisil olles soovitame järgida kohalike ametivõimude juhiseid. Kui Eesti kodanikel tekib reisilt koju pöördumisega probleeme, siis palume helistada konsulaarabi hädaabitelefonil: +372 53 01 9999 (24 h).

Lisainfo välisministeeriumi kodulehel: https://vm.ee/et/koroonaviirus-2019-ncov

16. Kes hüvitab ettevõtjale inimese reisi katkestamisega seotud kulud ja võimalikud nõuded?

Mõistame, et reisitasude tagastamine on reisiettevõtjale oluline finantskoormus, kuid ettevõtjal lasub ka hoolsuskohustus - tagada, et reisijate elule ja tervisele ei tekiks ohtu. Samuti võivad reisi vältel ilmneda võivate probleemide (nt karantiin) korral esialgne reisimaksumus oluliselt suureneda. Kui reisid toimuvad, aga reisijad kõiki reisiteenuseid ei saa, on reisijatel õigus nõuda pakettreisi hinna alandamist. Võimalik, et lisaks ka kahju hüvitamist arvestades, et praegu reisile viies reisikorraldaja peab juba teadma, et esineb risk, et kõiki teenuseid ei pruugi saada kokkulepitud viisil osutada. Samuti tekib reisijatel õigus tagasi nõuda raha teenuste eest, mis osutamata jäid.

Ühtlasi ei soovita me seada reisijaid olukorda, kus neile tekivad reisil ootamatud lisakulud. Näiteks juhul kui vältimatute ja erakorraliste asjaolude tõttu ei ole pakettreisilepingus kokkulepitud viisil võimalik korraldada reisija tagasireisi, kannab reisikorraldaja kulud vajalikule majutusele.

Täna teame, et kõige kriitilisem olukord on turismisektoril. Oleme kaardistanud koostöös ettevõtjatega kõige probleemsemad kohad ja töötanud välja riigipoolsed ettepanekud leevendusmeetmeteks. Täpsemad meetmed ettevõtjate toetuseks koos summadega töötab valitsus välja lähiajal.

17. Mu lend tühistati, mis on mu õigused?

Kui lennuettevõtja lennu tühistab, on reisijal õigus lennupileti raha tagasi saada (kui reis sai alguse EL-st või kolmandast riigist, aga lendu teostas EL vedaja). Lisaks on reisijal õigus lennuettevõtja abile ja hoolitsusele, näiteks toitlustuse või majutuse tagamine, kui inimene jääb jätkulennust maha.

18. Mul on juba ostetud reis ja lennupiletid välismaale. Ettevõte neid hüvitada ei taha, kust saan edasist abi küsimuse lahendamiseks?

Täpsemat abi saate Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametist. Amet on väljastanud koroonaviirusega seoses ametliku info oma kodulehel: Koroonaviirusega seotud info. Lisainfot saab ka Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti infoliinilt +372 620 1707.
Loe reisimise ja tarbijaõigustega seotud korduma kippuvaid küsimusi: https://www.ttja.ee/et/reisimine


 

Side ja infoühiskonna teenused

 

19. Kas sideteenused (telefon, internet) jätkuvad?

Täna ei ole ühtegi indikatsiooni, et tekiks häireid telefoni või internetiühenduse teenustes.

20. Kas riigi IT-taristu ja andmesidevõrk peab vastu nt kaugtööst tulenevale suurenenud koormusele? St nt kaugtöökeskkondade kasutamine, andmemahukate videokonverentside pidamine, arvutimängud, videostriimingu keskkondade suurenenud kasutus jms.

Täna ei ole ühtegi indikatsiooni, et tekiks häireid telefoni- või sideteenustes. Telekomiettevõtjad on kinnitanud, et nad suudavad tagada sideteenuse toimimise ka eriolukorra ajal ning katkestuste korral ka nende taastamise.

21. Kui väga palju inimesi kodutööle jääb, siis kuidas on tagatud riigiteenuste toimimine?

Eesti e-riik toimib tavapärases rütmis ja on ka suureks eeliseks, kuna inimesed on harjunud asju interneti teel ajama ja seetõttu ei mõjuta ka näiteks erinevate teeninduste sulgemine inimeste igapäevaelu nii olulisel määral kui mujal. Riigiteenused toimivad ja inimesed saavad mugavalt oma asju ajada. Riigivõrku ja -teenuseid haldavatel Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutusel ja Riigi Infosüsteemi Ametil on töö tavapärasel moel jätkamiseks olemas kaugtöövõimalused.

22. Kas laialdane koroona-teemaliste petu- ja õngitsuskirjade levik võib endaga kaasa tuua laiaulatuslikuma küberprobleemi?

Petu- ja õngituskirjad on levinud ka muul ajal ning küberturvalisuse vaatest on olukord stabiilne ja rünnete intensiivistumist või pahavara leviku suurenemist täheldatud ei ole.
Palume inimestel olla tähelepanelikud ning jälgida, et neile saadetav info pärineks usaldusväärsetest allikatest. Ei maksa uskuda kiiret tegutsemist nõudvaid kirju ja kõnesid tundmatutelt saatjatelt ning esitada oma isikuandmeid kahtlastele veebilehtedele või telefoni teel.


 

Energiavarud

 

23. Kas elekter ja soojus jõuab inimesteni?

Täna ei ole ette näha probleeme inimeste varustamisel elektri ja soojaga.

 24. Kas kütust jätkub?

Hetkel kütuse tarneahelad toimivad, ettevõtetel on ka endal tagavara. Lisaks on riigil 90 päeva bensiini ja diisli varu.


 

Majandus ja ettevõtlus

 

25. Millised sektorid on kõige enam täna hädas?

Täna teame, et kõige kriitilisem on turismisektoril (reisiettevõtlus, majutus, toitlustus, konverentsid, üritused). Järjest keerulisemaks läheb olukord transpordis, viitega jõuavad probleemid tööstusesse ja teenindusse. Sisuliselt puudutab olukord kogu ettevõtlussektorit.
Ettevõtete peamised probleemid:

 • Likviidsusprobleemid (laenukohustused, arvelduskrediit)
 • Töötajate koju jäämine (sh kes maksab), eriti kus kaugtöö pole võimalik
 • Sundpuhkus (vs koondamine vs osaline töökoormus)
 • Toetatud projektides paindumatud lahendused (probleemid võivad ilmneda hiljem, EL reeglid)
 • Negatiivne mõju nõudlusele on juba tuntav laial skaalal

26. Kuidas riik aitab ettevõtetel kriisiga toime tulla?

Valitsus võttis neljapäeval vastu lühiajalise meetmete paketi. Riigi vahendid suunatakse ettevõtete toetamiseks KredExi ja Maaelu Edendamise SA kaudu. Pakett sisaldab ka Eesti Töötukassa tööturu toetust, haigushüvitisi, maksualaseid soodustusi ning võimaldab maksuvõla ajatamist 18 kuuks, kogumispensioni II samba sissemakse ajutist peatamist ning ka ärajäetud ürituste otseste kulude osalist kompenseerimist.

 • Loe SA KredEx'i täiendavate teenuste kohta siit: https://kredex.ee/et/koroona
 • Eesti Töötukassa pakutav tööturuteenus vähenenud töötasu toetamiseks – summas 250 miljonit eurot, järgmistel tingimustel:
 1.     toetust saab iga kvalifitseeruv tööandja kasutada kahe kuu osas perioodil märts kuni mai 2020. a,
 2.     toetust makstakse iga toetust vajava töötaja kohta ühes kuus kuni 1000 eurot brutosummana,
 3.     toetust makstakse arvestusega üldjuhul 70% töötaja eelmise 12 kuu brutopalgast, millele lisandub tööandja poolt töötajale makstav töötasu vähemalt 150 eurot brutosummana. Eesti Töötukassa ja tööandja tasuvad töötasult ja toetuselt kõik tööjõumaksud.
 • Märtsist maini hüvitab riik töötaja esimesed kolm haiguspäeva kõikide töövõimetuslehtede osas.
 • Maaettevõtted saavad pöörduda Maaelu Edendamise Sihtasutuse poole käenduse (kuni 50 miljonit eurot), käibelaenu (kuni 100 miljonit eurot) või maakapitali (kuni 50 miljonit eurot) saamiseks.
 • Füüsilisest isikust ettevõtjatele viiakse sisse avansilise sotsiaalmaksu abimeede.
 • Kogumispensioni II samba sissemaksed ajutiselt peatatakse.
 • Riik kompenseerib märtsis-aprillis toimuma pidanud, kuid COVID-19 tõttu ära jäänud kultuuri- ja spordiürituste otseste kulude osa kuni 3 miljoni euro ulatuses.

27. Kui palju surutisest väljatulek maksab?

Summadest on vara rääkida. Lisaks eelarvele ja EL-i toetustele on valitsusel võimalus ka laenu võtta, et surutisele tugevamini vastu seista. Ehk lähtuksime põhimõttest – laenata tuleb raskel ajal. Keerulisi asjaolusid arvestades ei peaks me tabuks ka suuremat riigieelarve miinust kui seni. Oluliste investeeringute tegemiseks tuleks liberaliseerida kaEL-i eelarvereegleid, seda eriti Eesti-sugustele riikidele, kelle eelarvedistsipliin on siiani väga hea olnud.

28. Mida pangad teha plaanivad ja kuidas aitavad hädas olevaid ettevõtteid?

Ka pankade huvi on keerulisest ajast võimalikult valutult välja tulla. Oleme pankadega suhelnud ja seni on nad olnud nõus klientidele vastu tulema.

29. Kuidas lahendab riik olukorra, kui ettevõttel ei ole võimalik töötajatele palka maksta?

Töötukassa nõukogu jõudis kolmapäeva õhtul kokkuleppele, et raskustes ettevõtetes koondamise vältimiseks plaanib töötukassa hüvitada kahe kuu jooksul 70 protsenti palgast.

Plaani kohaselt hüvitatakse ettevõtetele, kelle käive ja tulud on järsult langenud ning kelle töötajatele ei ole tööd anda, perioodil märtsist maikuuni kahe kuu ulatuses 70 protsenti töötajate brutosissetulekust. Ettevõtted peavad hüvitise maksmises ka ise osalema.

Hüvitise saamiseks peab ettevõte täitma kolme tingimust:

 1. Ettevõtte käive peab olema langenud vähemalt 30 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.
 2. Ettevõttel ei ole vähemalt 30 protsendile töötajatest tööd anda.
 3. Töötajate palka on vähemalt 30 protsenti langetatud.

Taotlusi saab esitada tööandja, kuid oluline on tähele panna, et märtsis veel taotlusi vastu ei võeta. Hüvitatakse aga juba ka märtsi eest.

Meede kehtib tagasiulatuvalt alates 1. märtsist 31. maini, ent kompensatsiooni saab taotleda kuni kahe kuu töötasu ulatuses tööandja valitud perioodi eest selle kolme kuu sees. Seega on hõlmatud ka need töötajad, kes alates 1. märtsist on saanud juba koondamisteate.

30. Räägitakse, et riik plaanib ettevõtteid toetada ka pikaajalise abipaketi kaudu. Mida see endast täpset kujutab?

Pikaajaline abipaketi eesmärk saab olema tänasest turušokist kiirem taastumine. See on plaanis ellu viia siis, kui lühiajaline pakett on saanud ettevõtjatele kättesaadavaks.

31. Eesti kehtestas piirikontroll. Kuidas see mõjub kaubandusele?

Riigipiiri ületades peab arvestama pikemate järjekordadega. Riiki võib siseneda või seda läbida rahvusvahelist kaubavedu teostav transport ning elutähtsat teenust osutavad inimesed, näiteks tervishoiutöötajad eeldusel, et neil puuduvad haigussümptomid.
Eesti riiki tohivad transiitkoridorina läbida ka välismaalased, et jõuda oma koduriiki, juhul kui neil ei ole viirussümptomeid. Neile 14-päevane isolatsiooninõue ei rakendu tingimusel, et riiki läbitakse sel eesmärgil viivitamata.

32. Kolmapäeval arutas Töötukassa nõukogu abinõusid, et ära hoida suuremahuline koondamine raskustesse sattunud ettevõtetes. Milles kokkuleppele jõuti?

Töötukassa plaanib hüvitada raskustesse sattunud ettevõtete töötajatele kahe kuu jooksul 70 protsenti palgast. Plaani kohaselt hüvitatakse ettevõtetele, kelle käive ja tulud on järsult langenud ning kelle töötajatele ei ole tööd anda, perioodil märtsist maikuuni kahe kuu ulatuses 70 protsenti töötajate brutosissetulekust. Ettevõtted peavad hüvitise maksmises ka ise osalema.

Toetust saavad tööandjad, kes vastavad kahele kriteeriumile kolmest  - kulud langenud vähemalt 30%, tööd pole anda viiruse leviku tagajärjel, töötajate palka on vähendatud. Üle 1000 euro toeust ühele töötajale ei maksta, palgahüvitise arvestuse aluseks on tema eelmise aasta keskmine brutopalk. Tööandja peab lisaks maksma vähemalt 150 eurot. Meetme kestus on mätrs, aprill, mai.

33. Soome sulges oma riigipiiri. Kas kaubaveol kehtib juhile kohustus viibida karantiinis 14 päeva Soome poolel ja 14 päeva Eesti poolel?

Tulenevalt VV 15.03.2020 määrusest nr 78 „Riigipiiri ületamise ajutine piiramine COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse leviku tõttu“ on riigipiiri lubatud Eestisse sisenemise eesmärgil ületada autojuhil, kellel ei esine haigusnähte ning kes on seotud vahetult kauba ja tooraine transpordiga. Haigusnähtude esinemisel piiriületus tõkestatakse.

Haigusnähtudeta isiku puhul on käitumisjuhised ja soovitused välja toodud:


Piiriületusel teavitab politseiametnik isikut Eestis viiruse leviku tõkestamiseks kehtivatest reeglitest.

34. Kas minu ettevõte peab maksuvõlgadelt intressi tasuma?

Ettevõtjate rahalise seisu leevendamiseks peatab Maksu- ja Tolliamet (MTA) eriolukorra ajaks ettevõtete maksuvõlalt intressi arvestamise, intressivabastus kehtib tagasiulatuvalt 1. märtsist kuni 1. maini. Kõik deklaratsioonid tuleb siiski õigeaegselt esitada ja kui vähegi võimalik, ka maksud ära maksta.

Ettevõtetel tuleb jätkuvalt õigeaegselt esitada korrektsed deklaratsioonid, näiteks käibemaksu deklaratsiooni tähtaeg on reedel, 20. märtsil. Vastasel juhul ei ole riigil võimalik saada ülevaadet, milline on meie ettevõtete olukord, ja õigeid otsuseid teha. Raskustesse sattunud ettevõtetel tuleb MTA e-keskkonnas maksuvõlg ajatada. MTA on võlamenetluses võimalikult paindlik, samuti ei rakendata eriolukorra ajal võla osas sundtäitmist.

Rohkem infot leiad Maksu- ja Tolliameti kodulehelt https://www.emta.ee/et

Viimati uuendatud: 20. Märts 2020