Sa oled siin

Eesti e-residentsuse programm

Eesti on tuntud oma suurepäraste e-riigi lahenduste poolest ning alustas 2014. aasta detsembris e-residentsuse programmiga.
 

E-residentsust on võimalik taotleda kõigil välismaalastel, kes soovivad Eesti e-teenuseid kasutada, ja seda nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

Aastaks 2025 on maailmas oodatavalt kokku 10 miljonit e-eestlast ehk e-residenti.

Eestis püsivalt elavad välismaalased saavad koos Eesti kodanikega peaaegu kõiki avalikke ja eraõiguslikke tehingud teha digitaalselt. E-residentsus annab nüüd ka välisriikides elavatele välismaalastele Eesti elanikega sarnased võimalused Eesti e-keskkonnas tegutsemiseks. Viibides ükskõik millises maailma otsas, on Eesti ID-kaardiga võimalik:

  • Allkirjastada dokumente minutite jooksul 
  • Asutada Eestis äriühingu tunni jooksul
  • Teha pangaülekandeid sekunditega
  • Osaleda aktiivselt Eestis registreeritud ettevõtte juhtimises
  • Deklareerida Eestis makse paari hiireklikiga

E-residendi digi-ID annab välismaalasele võimaluse ajada asju digitaalselt ja asukohast sõltumata. Nii on näiteks väljast poolt Euroopa Liitu pärit inimesel võimalik luua omale baaskeskus Euroopa Liidus asjaajamiseks – tal on võimalik asutada äriühing Eestis ning osaleda aktiivselt selle juhtimises, elades ise näiteks Brasiilias või Austraalias. 

Infoühiskonna teenused

Miks me seda teeme?
 

Kuigi Eestis on e-lahenduste kasutamine tavapärane, pole IT-sektor mujal maailmas enamasti nii kiiresti arenenud. Uute tehnoloogiate kasutusele võtmisele on kindlasti kaasa aidanud ka Eesti väiksus, kuid seetõttu on riigile oluline ka võimalikult avatud majandus teiste riikidega.

E-residentsus suurendab Eesti atraktiivsust nii elamiseks kui ka ettevõtluseks. Võimalus osaleda aktiivselt ettevõtte juhtimises ka teiselt poolt maailma, annab Eestis ettevõtte registreerimine eelise teiste Euroopa Liidu liikmesriikide ees.

Ettevõtete registreerimine Eestis toob siia investeeringuid, loob töökohti ning kiirendab seeläbi majanduskasvu.

 

E-residendi digi-ID on hüve, mitte õigus

 

Eesti riik annab e-residendi digi-ID selle taotlejale välja heauskseks kasutamiseks ja õiguspäraste toimingute tegemiseks.
 

Riik valvab e-residendi digi-ID kasutamist nagu iga muu digitaalse isikutunnistuse kasutamist Eestis. See tähendab, et isiku tuvastamine digi-ID väljastamiseks on turvaline ja kindel ning võimalike õigusrikkumiste suhtes ollakse tähelepanelikud. 

Erinevaid e-teenuseid on võimalik kasutada tänagi, näiteks läbi internetipanga, kuid riigi poolt loodud ja turvatud digi-ID on selleks kindlasti turvalisem võimalus.

Samas peab silmas pidama, et e-residendi õigusvastase käitumise (nt dokumendi andmine teisele, õigusrikkumine) eest vastutab inimene ise ja riigil on õigus enne digi-ID väljastamist inimese usaldusväärsust kontrollida ja selle õiguspärase kasutamise üle järelevalvet teostada.

Eesti riik aga seisab selle eest, et e-residendi digi-ID kasutamine oleks võimalikult mugav ja turvaline. Sadade tuhandete Eesti kodanike ja siinsete elanike aastate pikkune kogemus seda ka tõestab. Nüüd avaneb ka välismaal elavatele välismaalastele suurepärane võimalus mugavalt ja turvaliselt Eestis asju ajada.

 

Viimati uuendatud: 16. Aprill 2019