Eesti majandust mõjutavad oluliselt Euroopa Liidu liikmelisusest tulenevad võimalused ja kohustused.
Eesti avatud majanduse käekäiku mõjutavad nii üleilmsed kui piirkondlikud arengud, seega on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tegevuse lahutamatu osa olla nendest arengutest teadlik, neis kaasa rääkida ja neid mõjutada nii kahe- kui mitmepoolselt, sealhulgas rahvusvahelistes organisatsioonides.
Euroopa Liidu seadusandlus seab suuna või reguleerib pea kõiki Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ulatusliku valitsemisala valdkondi. Eesti huvide edendamisel on oluline Euroopa Liidu seadusandluse otsustusprotsessis aktiivselt kaasa rääkida.
Valdkonnad
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi välissuhted jagunevad peamiselt kahes järgnevas suunas:
Euroopa Liit
Ministeerium seisab ELis majanduse konkurentsivõime ja taristute arendamise eest, esindab Eesti huvisid kahes Euroopa Liidu Nõukogus ja osaleb Eesti 2018. aasta eesistumise ettevalmistamisel.
Vaata lisa Euroopa Liidu lehelt »
Rahvusvaheline koostöö
Olulisemad rahvusvahelised majandusorganisatsioonid, millega Eesti teeb koostööd, on OECD ja Maailma Kaubandusorganisatsioon.
Vaata lisa rahvusvahelise koostöö lehelt »
Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö osakond
Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö osakonna ametnikud on:
- Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumi
erialadiplomaadid Eesti alalises esinduses Euroopa Liidu juures Brüsselis ja OECD juures Pariisis. - Euroopa Liidu koordinaatorid Tallinnas, kes korraldavad ministeeriumi, Eesti Euroopa Liidu alalise esinduse ja teiste ministeeriumide vahelist teabevahetust ning seisukohtade ettevalmistamist Euroopa Liidu asjade suhtes.
- Rahvusvahelise koostöö koordinaatorid Tallinnas, kelle ülesanne on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi
juhtkonna välissuhtluse ja rahvusvahelise koostöö korraldamine, sealhulgas välisdelegatsioonide vastuvõtu koordineerimine.