Digiühiskonna arengukava 2030

Eesti digiühiskonna arengukava 2030 sisaldab visiooni ja tegevusplaani, kuidas Eesti majandust, riiki ja ühiskonda digitehnoloogia abil järgmise kümnendi jooksul edasi arendada. Arengukava eesmärk on omada pikaajalist strateegiat väge täis Eesti digiühiskonna edu tagamiseks, kus kõik inimesed saavad parima digikogemuse. Arengukava on jaotatud kolmeks valdkonnaks: digiriik, ühenduvus ning küberturvalisus.

Digiühiskonna arengukava võeti vastu 2021. aasta detsembris. 

Arengukava detailsem nn tegevusplaan on Eesti digiühiskonna programm. See annab täpsema ülevaate, sh täisülevaate tegevustest ja meetmete ning tegevuste mõõdikutest ja vastutajatest. Programm luuakse neljaks aastaks ning uuendatakse kord aastas. See annab digiriigile vajaliku paindlikkuse ning kiire reageerimisvõimaluse. Digiarengu valdkonna programm on leitav SIIT

Arengukava lähtub suunistes Eesti 2035 pikaajalisest strateegiast. Peamiseks suunanäitajaks on strateegias seatud eesmärk, et avalikud teenused on kvaliteetsed, etteaimavad ja kättesaadavad igas piirkonnas, tagades inimeste põhiõigused.

Arengukava elluviimist ning uuendamise vajadust hinnatakse selle kehtivusaja jooksul kaks korda. Esimene ülevaatus toimub 2024. aastal, mille raames otsustatakse, kas ja kuidas arengukava uuendada.

Visioon: Eesti täis digiväge

Eesti on maailmas aina enam tuntud kui tugev digiühiskond. Seda edu hoides ja selle põhjal uusi edusamme tehes tahame olla veel võimekamad.

Vägi on eesti keeles pika ajalooga sõna. Nimelt, vägi on üks kolmesajast kõige vanemast eesti keele sõnast. Hinnates ajalugu, tahame hoida seda, mida oleme ehitanud, kuid usume, et Eestit saab ehitada veel vägevamaks digiühiskonnaks. Tahame, et Eesti olekski digiväge täis - võimekas ja suurema jõuga kui meie väiksusest mulje võib jääda. Nii kasutame muudkui edasiarenevaid digitehnoloogia võimalusi alati täiel määral ja parimal moel ära.

 Kihnu Reesurattas

Digiväeline Eesti näeb välja selline:

Meie elukorraldus on vägev – on lihtne teha asju, mida vajame või tahame
  • Teenused toimivad täpselt minu vajaduste järgi ning jõuavad ise minuni siis, kui mul neid vaja, ja viisil, nagu mina soovin.
  • Tarbetu asjaajamine on möödanik nii era- kui ka avalikus sektoris, mistõttu mul on rohkem aega teha väärtuslikumat tööd või nautida mõnusamat igapäevaelu. Riigi toimimise keerukus on eraisiku ja ettevõtja jaoks nähtamatu.

  • Ma pääsen igalt poolt ja igal ajal vajalikele teenustele hea ühenduvusega ligi, olgu ma Tallinnas, Obinitsas või laias ilmas rändamas.

Oleme digiväega kaitstud – me digielu on turvaline ja lähme digiarengus julgelt edasi
  • Mu andmed on kindlalt hoitud, samas saab vabalt kasutada andmeid uute nutikate lahenduste loomiseks.
  • Mul on digiruumis ohutu toimetada, kartmata väärinfot, küberkiusu või -kuritegevust. Ma käitun nii, et ei sea end digiohtu, samas kaitstakse mind üha enam tagaplaanil nähtamatult.

  • Eesti riik ja olulised teenused on küberruumis alati kaitstud. See loob meie majandusele ka konkurentsieelist.

Meie majandus on digiväeline – digilahendused on kogu majanduse mootor
  • Kõigi sektorite tuumikettevõtted on läbinud oma toimimises digipöörde või pakuvad digitooteid ja -teenuseid. Digilahenduste abil oleme ka majanduse keskkonnahoidlikuks muutnud.
  • Tehinguid tehakse, arveid makstakse ja aruandeid koostatakse täisdigitaalsena, automaatselt ning silmapilkselt – see hoiab kokku raha ja aega.
  • Tänu mugavale asjaajamisele on laiast ilmast inimestel ja ettevõtetel Eestis lihtne oma äri ajada. Aktiivseid e-residente on Eestil rohkem kui püsielanikke.
Digiväel väärtustame iga inimest ja loome ühist
  • Oleme tehnoloogiarahvas: igati ja alati valmis looma uusi lahendusi ning neid kõikjal kasutama. Omandame kogu elu agaralt ja kiirelt uusi teadmisi ja oskusi.
  • Nutikate lahendustega saame omavahel üha enam seotuks ja lõimunuks, üle eri lõhedest ja vajadusel toetada igaüht talle vajalikul moel. Anname osa riigi ja kogukonna käekäiku, oleme just nimelt ÜHISkond.
  • Eesti kultuur on kogu maailmas digiteel hõlpsalt kättesaadav, tulevikuks talletatud ja aktiivselt (taas)kasutuses. Eesti keel on digiruumis elus ja arenev.
Eestis on väetatud pind tulevikulahenduste loomiseks
  • Eestis on suurepärased tingimused uudsete lahenduste loomiseks, katsetamiseks ja maailma viimiseks – siin on justkui maailma nutiküla. Siia tullakse tulevikulahendusi looma mujalt maailmast, siin võrsub suureks uusi tegijaid ja toimetavad agaralt edasi
    senised tegijad.

Kontaktid

Nimetus Ametinimetus Üksus Telefon E-posti aadress
Anni Lehari digiarengu valdkonna strateegiajuht Digiarengu valdkond 5342 5363 [email protected]

Viimati uuendatud 11.04.2024