Universaalteenus

Riigiettevõttel Eesti Energia on alates 2022. aastast kohustus müüa kodutarbijatele, osa äritarbijatele ja kohalike omavalitsuste asutustele elektrit universaalteenusena. Selle hind moodustub börsiväliselt ja kujuneb Konkurentsiametiga kooskõlastatud elektri tootmishinna alusel.

Universaalteenus on riigipoolne valikmeede, mis aitab elektritarbijatel maandada riske ja leevendada elektrihinna tõusu. Universaalteenust võimaldab pakkuda nn elektriturureform, millega riik pani Eesti Energiale kohustuse müüa alates sügisest elektrit Eesti kodutarbijatele, osa äritarbijatele, kohalikele omavalitsustele ja kõigile elektri edasimüüjatele universaalteenusena. Ka teised elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning nad saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt.

Universaalteenus on sisuliselt elektripakett, millega saab vabatahtlikult liituda. Lõplik tarbijale pakutav hind koosneb tootmiskuludest, elektritootja mõistlikust kasumist ja elektrimüüja müügikuludest.

Kodutarbijatele universaalteenuse osutamisest ministeeriumile praeguseks teada andnud järgmised elektrimüüjad: AS Alexela, Alexela Energia Teenused AS, Eesti Energia AS, AS Eesti Gaas, Electric Terminal OÜ, Elektrum Eesti OÜ, AS Elveso, Ramsi Turvas AS, Saku Maja OÜ, Scener OÜ, Veerenni Jaotusvõrk OÜ, VKG Elektrivõrgud OÜ ja 220 Energia OÜ.

Äritarbijatele hakkavad lisaks eelmainitud ettevõtetele universaalteenust osutama ka Nordic Power Management OÜ ja Olerex AS.

Korduma Kippuvad Küsimused

Riigiettevõttel Eesti Energia on alates 1. oktoobrist 2022 kohustus müüa kodutarbijatele ja kodutarbijatele elektrit vahendavatele isikutele elektrit universaalteenusena. Äritarbijatele osutatakse universaalteenust alates 1. novembrist.

Sisuliselt saab tarbija valida fikseeritud paketi, mille hind on moodustunud börsiväliselt ja mis kujuneb Konkurentsiametiga kooskõlastatud tootmishinna alusel. Kuigi kohustus universaalteenuse osutamiseks on pandud Eesti Energia AS-le, saavad universaalteenust pakkuda kõik elektrimüüjad. Kindlasti tasub uurida universaalteenuse võimalust esmajoones just oma elektrimüüjalt.

  • kodutarbijad,
  • kodutarbijaid varustavad isikud nagu korteriühistud, haldusettevõtted, kohalike omavalitsuste üksused (sotsiaalkorterid) ja mittetulundusühingud selles ulatuses, mida on vaja kodutarbijate elektriga varustamiseks näiteks korteris, suvilas, garaažis või eramus.
  • mikroettevõtjad ehk äriühingud, kus töötab vähem kui 10 inimest ja aastakäive või aastane bilansimaht ei ületa kaht miljonit eurot,
  • väikeettevõtjad ehk äriühingud, kus töötab vähem kui 50 inimest ja mille aastakäive või aastane bilansimaht ei ületa 10 miljonit eurot,
  • füüsilisest isikust ettevõtjad kuni 1 GWh ulatuses aastas,
  • sihtasutused kuni 1 GWh ulatuses aastas,
  • mittetulundusühingud kuni 1 GWh ulatuses aastas.
  • kohaliku omavalitsuse ametiasutused
  • kohaliku omavalitsuse üksuse ametiasutuse hallatavad asutused

Konkurentsiamet kehtestas 30. septembril elektri universaalteenusele ajutiseks tootmishinnaks 154,08 eurot/MWh ehk 15,4 senti/kWh. Universaalteenusena müüdava elektri hinna aluseks olev tootja hind (muutuvkulud ja tulusus) pole lõplik hind tarbijale. Elektrimüüja lõpphinnale ehk hinnale, mida tarbija maksma hakkab, lisandub veel kulukomponente,  sh elektrimüüja kulud universaalteenuse müügiga seoses ja mõistlik kasum.

Konkurentsiametil on ka õigus kontrollida elektrimüüjate rakendava universaalteenuse hinna nõuetele vastavust. Kuna universaalteenust müüvad mitmed elektrimüüjad, võib tarbija otsida endale soodsaima universaalteenuse osutaja kõigi müüjate seast, kes universaalteenust osutavad.

Juhul, kui elektritootmise sisendhinnad märgatavalt tõusevad, ei ole universaalteenuse hinnamuutus välistatud. Uus hind hakkab kehtima juhul, kui Konkurentsiamet peab seda hinnamuutust põhjendatuks ehk kui elektritootjale muutuks universaalteenuse raames elektrienergia tootmine kahjumlikuks.

Juhul, kui tootmise hinnad peaksid ajas langema, peab univesaalteenuse hind samuti vähenema.

Ei, universaalteenuse hind on kogu ööpäeva vältel ühesugune.

Püsihinnaga paketi hinna lepib elektrimüüja tarbijaga kokku vastavalt elektrituru olukorrale. Tänasel hetkel on gaasi hinnatõusu tõttu teinud elektrienergia tootmis- ja börsihind märkimisväärse tõusu, mistõttu ei ole ka müüjatel võimalik soodsaid püsihinnaga pakette valida. Universaalteenuse hinna kinnitab turuväliselt erapooletu hindajana Konkurentsiamet.

Osa tarbijaid ei jõudnud oma elektrihinda fikseerida ajal, kui pakuti veel madalama hinnaga pakette, seega pakub universaalteenus võimaluse just sellistele tarbijatele oma energiakulusid vähendada.

Kodutarbijale

Kodutarbijal on võimalus kasutada universaalteenust 1. oktoobrist 2022 kuni 2026. aasta aprilli lõpuni. Kui riik universaalteenuse tähtaega sel ajal ei pikenda, siis lõpeb universaalteenus 2026. aasta aprilli lõpus, misjärel peab tarbija valima endale uue paketi.

Kodutarbija võib universaalteenuse hinnaga elektrit osta otse igalt elektrimüüjalt, kes seda teenust pakub. Liitumine käib samamoodi nagu vahetatakse elektripaketti - seda saab teha kas elektrimüüja iseteeninduses või pöördudes otse müüja poole.

Kui kodutarbija ei ole valinud ühtki elektripaketti ja kasutab hoopis üldteenust, siis alates 1. oktoobrist viidi ta automaatselt üle universaalteenuse hinnaga võrdsustatud hinnale.

Kui lähed universaalteenusele üle oma praeguse elektrimüüja juures, saab paketti vahetada samal kuul ja universaalteenuse hind hakkab kehtima samast päevast, kui oled teenusele üle viidud. 

Kui soovid minna universaalteenusele teise elektrimüüja juures, siis tuleb taotlus esitada vähemalt 14 päeva enne kuu lõppu ning universaalteenus hakkab kehtima uue kuu algusest.

Otse kodutarbijale elektrienergiat müüv elektrimüüja saab universaalteenust otse tootjalt osta. Kui aga kodutarbijale elektrit vahendav isik ei ole elektrimüüja vaid näiteks haldusettevõtja, mittetulundusühing või aiandusühistu, siis see isik peab oma kodutarbijatest tarbijatele elektrienergiat universaalteenuse hinnaga müümiseks pöörduma elektrimüüja poole. 

Kui praegu tähtajalist elektripaketti kasutav kodutarbija liitub universaalteenusega, siis ei tohi elektrimüüja nõuda temalt püsipaketi lepingus ette nähtud trahvi lepingu ennetähtaegse ülesütlemise eest. See reegel kehtib esimest korda universaalteenusele minnes kuni 2023. aasta 30. septembrini. See annab tarbijale võimaluse hinnata, kas universaalteenuse hind on võrreldes kehtiva paketi hinnaga tõepoolest soodsam ning võtta selle aja jooksul vastu otsus liituda kehtiva paketi asemel universaalteenusega. Kui aga sellel perioodil mitmel korral paketti universaalteenuse vastu vahetada, võib sellega kaasneda trahv, juhul kui kehtiv leping seda ette näeb.

Riik saab elektri hinda reguleerida üksnes ajutiselt, mistõttu kehtestatakse universaalteenus 2026. aasta aprilli lõpuni. Kui riik universaalteenuse tähtaega sel ajal ei pikenda, siis lõpeb universaalteenus 2026. aasta aprilli lõpus, misjärel peab tarbija valima endale uue paketi.

Universaalteenuse tarbijale kaasneb ka perioodil 2022. aasta 1. oktoober kuni 2023. aasta 31. märts tarbitud elektrienergia hinnalt 50 €/MWh (käibemaksuta) hinnatõusu kompensatsiooni tingimusel, et tarbija maksab ise 80 €/MWh (käibemaksuta). Energiahüvitistega saab tutvuda täpsemalt siin.

Väiketootja saab samuti liituda universaalteenusega. Suurem osa müüjatest võimaldavad jääda tootmisega börsipaketile ka siis, kui tarbimine on viidud universaalteenuse peale, kuid osa müüjatel võib olla ka teine praktika. Seda tasub uurida otse oma elektrimüüjalt.

Reegel on, et kui soovid praeguse müüja juures lepingu lõpetada, pead sellest ette teatama vähemalt 14 päeva enne kalendrikuu lõppu. Siin julgustame elektrimüüjaid, kes ei paku oma tarbijale universaalteenust, võimalusel lepinguid varem ära lõpetama universaalteenust kasutada soovivate tarbijatega.

Äritarbijale

Alates 1. novembrist kuni 2023. aasta lõpuni.

  • mikroettevõtjad ehk äriühingud, kus töötab vähem kui 10 inimest ja aastakäive või aastane bilansimaht ei ületa kaht miljonit eurot,
  • väikeettevõtjad ehk äriühingud, kus töötab vähem kui 50 inimest ja mille aastakäive või aastane bilansimaht ei ületa 10 miljonit eurot,
  • füüsilisest isikust ettevõtjad kuni 1 GWh ulatuses aastas,
  • sihtasutused kuni 1 GWh ulatuses aastas,
  • mittetulundusühingud kuni 1 GWh ulatuses aastas.

Universaalteenust osutavad elektrimüüjad võivad äritarbijatele teha ise ettepaneku viia universaalteenusest kõrgema hinnaga elektrit ostev äritarbija üle universaalteenusele. Sellisel juhul peab äritarbija vähemalt kaks päeva enne võimalikku üleviimist teada andma, et ta on universaalteenusele üleminekuga nõus. Oluline on müüjale teatada, et soovitakse paketti kasutada, automaatselt sellele paketile üle ei viida.

Kui pakkumist pole tulnud, saab ettevõtja ka ise vastava taotluse universaalteenust pakkuvale elektrimüüjale esitada.

Universaalteenuse hind on müüjate lõikes varieeruv, paljudele äritarbijatele pakutakse ka individuaalseid hindu. Täpse hinna saamiseks tuleb pöörduda oma müüja poole.

Universaalteenusele üleviimise otsustamisel kontrollib elektrimüüja äriregistri eelmise aasta majandusaasta aruandeid. Kui 2021. aasta aruannet esitatud ei ole, pole võimalik universaalteenusele üle minna, sest ettevõtte andmeid ei saa kontrollida. Seega tuleks universaalteenusele ülemineku soovi korral 2021. aasta majandusaasta aruanne äriregistrile esitada. Kui ettevõtte on asutatud alles 2021. aastal ning majandusaastaaruannet veel ei ole, peab esitama müüjale andmed töötajate arvu kohta (väljavõte Maksuameti töötajate registrist) ning oma bilansimahu ning aastakäibe prognoosi taotluse hetkeseisuga.

Jah, kõik sihtasutused, mittetulundusühingud ja füüsilisest isikust ettevõtjad saavad universaalteenust kasutada, kuid seda 1 GWh tarbimise ulatuses aastas.

Näiteks kui alustad universaalteenuse kasutamist 1. novembrist 2022 ja 1 GWh saab näiteks 2023. aasta septembris kasutatud, saab alustada universaalteenuse kasutamisega uuesti 1. novembrist 2023. Vahepealsel ajal peab sõlmima müüjaga uue elektrilepingu.

Kui 1 GWh täitub enne aasta möödumist, siis sellisel juhul annab elektrimüüja sellest kliendile teada ning tuleb valida uus pakett. Kui esimesest universaalteenusele üleminekust on aasta möödunud, siis on soovi korral võimalik ka uuesti universaalteenust kasutama hakata.

Elektrimüüja võib äriühingult universaalteenusele üle minnes leppetrahvi juhul, kui äriühinguga sõlmitud lepingu ülesütlemise tingimustes on sätestatud õigus seda teha.

Kõikidel mikro- ja väikeettevõtetel on õigus tarbida universaalteenust. Ka siis, kui elektrilepingu on sõlminud rendipinna omanik, siis on mikro- ja väikeettevõttel õigus osta universaalteenust. Selle soovi korral tuleks elektrimüüja poole pöörduda koos majaomanikuga ning tõestada, et lõpptarbija on mikro- või väikeettevõte.

Kohalikule omavalitsusele

KOVidele kehtib universaalteenuse kasutamise võimalus 2022. aasta detsembrist kuni 30. aprillini 2026. aastal.

Kohaliku omavalitsuse üksuse ametiasutused ehk valla- ja linnavolikogu kantselei, valla- ja linnakantselei, valla- ja linnavalitsus asutusena koos struktuuriüksustega, osavalla- ja linnaosavalitsus asutusena, valla- ja linnavalitsuse amet, valla või linna ühisamet.

Lisaks saavad kasutada universaalteenust kohaliku omavalitsuse üksuse ametiasutuse hallatavad asutused, mille põhifunktsiooniks on avaliku teenuse osutamine. Nendeks on munitsipaallasteasutused, põhikoolid ja gümnaasiumid, munitsipaalkoolid, munitsipaalmuuseumid, huvikoolid, rahvaraamatukogud, valla või linna omanduses olevad rahvamajad, spordibaasid, turva- ja hooldekodud jt.

Kuna omavalitsused on riigihankekohuslased, siis tuleb neil elektri ostmiseks läbi viia riigihange, et saada sobivaim ja soodsaim pakkumine, milleks võib olla ka universaalteenus.

Kui KOV asutus soovib kehtivat elektrilepingut lõpetada ja universaalteenusele üle minna, siis tuleb seda teha vastavalt hetkel kehtiva lepingu tingimustele.

Viimati uuendatud 01.07.2023